
Wykonaj własnoręcznie wiszącą ozdobę choinkową i do 17.12.2018 dostarcz ją do pani Violetty Mularczyk, lub pani Kasi Grzybek.
Zapraszamy do wspólnej zabawy !!!
Wykonaj własnoręcznie wiszącą ozdobę choinkową i do 17.12.2018 dostarcz ją do pani Violetty Mularczyk, lub pani Kasi Grzybek.
Zapraszamy do wspólnej zabawy !!!
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak
Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona jednomyślnie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r., natomiast w życie weszła z chwilą ratyfikowania jej przez dwudzieste państwo tj. 2 września 1990 r. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. Przystąpiła też do niej jako jedna z pierwszych.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:
Więcej informacji można uzyskać na stronie:
Anita Budzyńska- pedagog szkolny
W piątek 9 listopada o godzinie 11:11 uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego nasza szkoła włączyła się w akcję " Rekord dla Niepodległej". Następnie każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie pieśń patriotyczną -zabrzmiały między innymi: " Warszawianka", " Marsz Polonia", Przybyli Ułani", czy "My pierwsza Brygada". Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy kotylion, " Portret Wielkiego Rodaka","Przełomowe wydarzenie stulecia niepodległości Polski", oraz wręczenie nagród laureatom.
8 listopada uczniowie klas 0-3 obchodzili Dzień Zdrowego Śniadania. Była to doskonała okazja do rozmowy na temat zdrowego odżywiania się, a także wykorzystania swej wiedzy w praktyce. Dzięki zaangażowaniu wychowawców i rodziców udało się zorganizować wspólne śniadanie na świetlicy. Każdy mógł samodzielnie przygotować sobie zdrową , kolorową i pełną witamin kanapkę z przygotowanych produktów. Śniadanie smakowało wyśmienicie, cieszyło nie tylko podniebienie, ale też oczy. Obchody Dnia Zdrowego Śniadania na stałe wpisały się w życie naszej szkoły, w tym roku przygotowaliśmy je po raz czwarty.
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszam na zajęcia warsztatowe „Przeciwdziałanie cyberprzemocy i zapobieganie zagrożeniom związanym z korzystaniem z Internetu”, które zostaną przeprowadzone (po zebraniu chętnych) przez p. Bożenę Gawrych- pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni.
Rodzic uczestnicząc w spotkaniu:
Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu (warsztatach) proszę o kontakt przez e-dziennik lub zgłoszenia osobiste do 17.11.2018r.
Dokładny termin warsztatów zostanie podany po zebraniu grupy.
Jeśli będą Państwo mieli pytania, zachęcam do kontaktu.
Anita Budzyńska- pedagog szkolny
W piątek 12 października uczniowie naszej szkoły przedstawili część artystyczną podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Września – Tomasza Kałużnego we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
28 września 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji „VIII Światowy Dzień Tabliczki”. Nasze szkolne, matematyczne przedsięwzięcie miało na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć matematyczne rachunki, mieli okazję nadrobić te zaległości. Od 24 września dzieci i młodzież w naszej szkole codziennie brali udział w tabliczkowej loterii, a podczas piątkowej akcji na każdej lekcji matematyki przystąpili do testu ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy podali poprawne odpowiedzi otrzymali legitymację Eksperta. W każdej klasie spośród ekspertów został wyłoniony Mistrz Tabliczki Mnożenia. Oto lista zwycięzców:
1. Konrad Starzyński - kl. III szkoła podstawowa
2. Kinga Witkowska - kl. IVa
3. Jakub Kucza - kl. IVb
4. Jakub Tomczak - kl. Va
5. Martyna Michalska - kl. Vb
6. Barbara Rawska - kl. Vc
7. Oskar Fibich - kl. VIa
8. Wiktoria Ratajczak - kl.VIb
9. Michalina Zielińska - kl. VIIa
10. Kacper Karbowiak - kl. VIIb
11. Weronika Stasiak - kl. VIII
12. Natalia Urbanowicz - kl. III gimnazjum
W konkursie „Matematyczne rymowanie”, w którym uczestnik miał za zadanie ułożyć wierszyk ułatwiający zapamiętanie działań z tabliczki mnożenia nagrody zdobyły:
I miejsce - Martyna Waszak kl. Vb
II miejsce - Julia Sadowska kl.VIb
III miejsce- Anna Jałoszyńska kl. Vc
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w naszą matematyczną akcję!
Szkolni organizatorzy: p. Monika Kuśmierek, p. Joanna Szafarek, p. Paulina Sarbinowska oraz p. Violetta Mularczyk.
W dniach 01-07.10.2018 r. obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Co roku wydarzenie to obejmuje szereg zagadnień, które mają na celu przybliżyć społeczeństwu problemy osób z dysleksją. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”.
Dysleksja to „zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych. Dysleksja jest spowodowana zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, co często uwarunkowane jest konstytucjonalnie”. Zaburzenia mogą dotyczyć różnych sfer poznawczych dziecka. Dyslektykowi czytanie i pisanie sprawia niebywałą trudność. Mylą mu się kształty i dźwięki – podobne litery i podobne brzmieniowo głoski. Nie pamięta wyglądu zapisanych słów, nie może więc poprawić błędów. Ten sam wyraz pisze w różny sposób. Możemy powiedzieć o różnych symptomach dysleksji. Do najczęściej wymienianych należą:
pominięcie etapu raczkowania we wczesnym dzieciństwie (brak ruchów naprzemiennych)
problemy z rozróżnianiem kierunków
problemy z sprawnością ruchową (nieumiejętne posługiwanie się sztućcami, problemy z sznurowaniem butów)
nieustalona dominacja jednej strony ciała
zaburzenia uwagi, pamięci (problem z nauką wierszyka na pamięć, mylenie dni tygodnia)
“małpi chwyt”, za mocne lub za słabe przyciskanie ołówka,
nadruchliwość, impulsywność, niezrównoważenie emocjonalne,
trudności w zabawach konstrukcyjnych (budowle z klocków, puzzle)
notoryczne przekręcanie wyrazów
wady wymowy,
w szkole zapisywanie liter od prawej do lewej lub w odbiciu lustrzanym, zmienianie przedrostków i przyimków, przestawianie głosek, przekręcanie słów.
W tym roku podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji skupiamy się na motywacji i mocnych stronach dzieci. Motywacja to chęć i siła do działania. Wysoka sprawia, że wytrwale dążymy do osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej kreatywni, wydajni i chętni do pracy. Niska z kolei powoduje, że nie podejmujemy wyzwań, a zadania realizujemy byle jak i bez zaangażowania. Każdy z nas jest w czymś dobry, ma swoje talenty i właśnie dlatego warto motywować dzieci do rozwijania swoich pasji i wykorzystywania swojego potencjału. Każde dziecko czuje się spełnione i radosne gdy może się rozwijać, realizować i prezentować swoje umiejętności. Trzeba pomóc dziecku odszukać jego zdolności i wspierać je w osiąganiu sukcesu. Często to my – dorośli musimy dać dziecku siłę do działania.
Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do zastanowienia się nad tym, co Was motywuje do działania, jakie są Wasze mocne strony? Każdy z nas je posiada, czasami trzeba się tylko nad nimi dłużej zastanowić. Może warto zatrzymać się na chwilę i uzmysłowić sobie w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy...
Powered by aSc EduPage