• Dzień Edukacji Narodowej w WOK-u

     • W piątek 12 października uczniowie naszej szkoły przedstawili część artystyczną podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Września – Tomasza Kałużnego we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.

       

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 28 września 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji „VIII Światowy Dzień Tabliczki”. Nasze szkolne, matematyczne przedsięwzięcie miało na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć matematyczne rachunki, mieli okazję nadrobić te zaległości. Od 24 września dzieci i młodzież w naszej szkole codziennie brali udział w tabliczkowej loterii, a podczas piątkowej akcji na każdej lekcji matematyki przystąpili do testu ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy podali poprawne odpowiedzi otrzymali legitymację Eksperta. W każdej klasie spośród ekspertów został wyłoniony Mistrz Tabliczki Mnożenia. Oto lista zwycięzców:

      1. Konrad Starzyński - kl. III szkoła podstawowa

      2. Kinga Witkowska - kl. IVa

      3. Jakub Kucza - kl. IVb

      4. Jakub Tomczak - kl. Va

      5. Martyna Michalska - kl. Vb

      6. Barbara Rawska - kl. Vc

      7. Oskar Fibich - kl. VIa

      8. Wiktoria Ratajczak - kl.VIb

      9. Michalina Zielińska - kl. VIIa

      10. Kacper Karbowiak - kl. VIIb

      11. Weronika Stasiak - kl. VIII

      12. Natalia Urbanowicz - kl. III gimnazjum

      W konkursie „Matematyczne rymowanie”, w którym uczestnik miał za zadanie ułożyć wierszyk ułatwiający zapamiętanie działań z tabliczki mnożenia nagrody zdobyły:

      I miejsce - Martyna Waszak kl. Vb

      II miejsce - Julia Sadowska kl.VIb

      III miejsce- Anna Jałoszyńska kl. Vc

      Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w naszą matematyczną akcję!

      Szkolni organizatorzy: p. Monika Kuśmierek, p. Joanna Szafarek, p. Paulina Sarbinowska oraz p. Violetta Mularczyk.       

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

     • W dniach 01-07.10.2018 r. obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Co roku wydarzenie to obejmuje szereg zagadnień, które mają na celu przybliżyć społeczeństwu problemy osób z dysleksją. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”.

      Dysleksja to „zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych. Dysleksja jest spowodowana zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, co często uwarunkowane jest konstytucjonalnie”. Zaburzenia mogą dotyczyć różnych sfer poznawczych dziecka. Dyslektykowi czytanie i pisanie sprawia niebywałą trudność. Mylą mu się kształty i dźwięki – podobne litery i podobne brzmieniowo głoski. Nie pamięta wyglądu zapisanych słów, nie może więc poprawić błędów. Ten sam wyraz pisze w różny sposób. Możemy powiedzieć o różnych symptomach dysleksji. Do najczęściej wymienianych należą:

      • pominięcie etapu raczkowania we wczesnym dzieciństwie (brak ruchów naprzemiennych)

      • problemy z rozróżnianiem kierunków

      • problemy z sprawnością ruchową (nieumiejętne posługiwanie się sztućcami, problemy z sznurowaniem butów)

      • nieustalona dominacja jednej strony ciała

      • zaburzenia uwagi, pamięci (problem z nauką wierszyka na pamięć, mylenie dni tygodnia)

      • małpi chwyt”, za mocne lub za słabe przyciskanie ołówka,

      • nadruchliwość, impulsywność, niezrównoważenie emocjonalne,

      • trudności w zabawach konstrukcyjnych (budowle z klocków, puzzle)

      • notoryczne przekręcanie wyrazów

      • wady wymowy,

      • w szkole zapisywanie liter od prawej do lewej lub w odbiciu lustrzanym, zmienianie przedrostków i przyimków, przestawianie głosek, przekręcanie słów.

      W tym roku podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji skupiamy się na motywacji i mocnych stronach dzieci. Motywacja to chęć i siła do działania. Wysoka sprawia, że wytrwale dążymy do osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej kreatywni, wydajni i chętni do pracy. Niska z kolei powoduje, że nie podejmujemy wyzwań, a zadania realizujemy byle jak i bez zaangażowania. Każdy z nas jest w czymś dobry, ma swoje talenty i właśnie dlatego warto motywować dzieci do rozwijania swoich pasji i wykorzystywania swojego potencjału. Każde dziecko czuje się spełnione i radosne gdy może się rozwijać, realizować i prezentować swoje umiejętności. Trzeba pomóc dziecku odszukać jego zdolności i wspierać je w osiąganiu sukcesu. Często to my – dorośli musimy dać dziecku siłę do działania.

      Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do zastanowienia się nad tym, co Was motywuje do działania, jakie są Wasze mocne strony? Każdy z nas je posiada, czasami trzeba się tylko nad nimi dłużej zastanowić. Może warto zatrzymać się na chwilę i uzmysłowić sobie w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy...


       

     • NAGRODY BURMISTRZA DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW

     • W środę 20 czerwca w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 we Wrześni odbyła się uroczystość wręczenia przez burmistrza p.Tomasza Kałużnego dyplomów i nagród za najlepsze wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2017/18. Wielu uczniów naszej szkoły osiągnęło średnią wyższą niż 5.16, a troje z nich znalazło się w ścisłej czołówce najlepszych! Są to Natalia Urbanowicz- 6.0 (najlepsza średnia w gminie), Barbara Rawska 5.92 oraz Zuzanna Raczak 5.91. Wszystkim prymusom serdecznie gratulujemy!

     • PROJEKTY EDUKACYJNE

     • W ostatni wtorek roku szkolnego uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali efekty swojej pracy nad projektami edukacyjnymi. W tym roku gimnazjaliści wykonali prezentacje z chemii, języka niemieckiego, wychowania fizycznego, biologii oraz informatyki.

      Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela
      i obejmuje następujące działania:

      1) wybranie tematu projektu edukacyjnego,

      2) określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego

      realizacji,

      3) wykonanie zaplanowanych działań,

      4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.

     • ZOO SAFARI BORYSEW

     • W słoneczny, piękny sobotni dzień uczniowie klas 3a i 3c wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego Safari w Borysewie .Cała grupa odbyła przejażdżkę kolejka, która umożliwiła obserwację dzikich zwierząt,Dzieci brały również udział w zajęciach edukacyjnych, mogły poskakać sobie do woli w figlarni, udać się do kina 7D, oraz pojeździć na kucyku. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi i bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

     • Kolejny pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie

     • W maju uczniowie naszej szkoły zbierali dary dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie. Gimnazjaliści przekazali na ręce sióstr paczki, a następnie wzięli udział w zajęciach sportowych oraz pomogli w przygotowaniach do niedzielnego Zjazdu Rodzin. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję charytatywną.

     • Spotkanie autorskie z pisarką p.Barbarą Kosmowską

     • Uczniowie klas szóstych i siódmej mieli okazję spotkać się z niecodziennym gościem. Na zaproszenie Biblioteki Publicznej naszą szkołę odwiedziła p.Barbara Kosmowska, autorka takich powieści dla młodzieży jak "Buba" czy "Pozłacana rybka".

     • SUPERMATURZYSTA Z JĘZYKA POLSKIEGO

     • Za nami kolejny finał powiatowego projektu "Supermaturzysta z języka polskiego dla  uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej 2018". Młodzież z klasy II gimnazjum pod opieką p.Agnieszki Koczorowskiej przygotowywała się do sprawdzianu z zakresu teorii literatury i 05.06.2018 zweryfikowała swoją wiedzę,pisząc test.

     • Zajęcia otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie

     • Kilkoro uczniów klasy III gimnazjum wzięło udział w zajęciach otwartych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie na kierunkach: architektura krajobrazu, technologia żywności oraz mechanizacja rolnictwa. Aktywny udział w zajęciach, poznanie kierunków miały na celu pomóc im w dokonaniu ważnego wyboru dalszego kształcenia.

     • Z wizytą w pięknym Wrocławiu!

     • W ostatni piątek maja uczniowie klas VIa, VIb oraz VII odwiedzili stolicę Dolnego Śląska- piękny Wrocław. Pobyt w ZOO, Afrykarium, Ogrodzie Japońskim oraz zwiedzanie miasta, podziwianie grającej fontanny, a także najwyższego budynku w Polsce (Sky Tower) dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

     • "Wioska piratów"

     •             We wtorek 15.05.2018 grupa Oa i Ob wraz z opiekunami odwiedziła "Wioskę piratów" w Kościanie. Atrakcji było bez liku. Najpierw dzieci korzystały z ogromnego placu zabaw. Następnie przeżyły piracką przygodę. Odczytując wskazówki ukryte w skrzyniach, przepływały tratwą z miejsca na miejsce, odnajdując kolejne podpowiedzi. Droga wiodła pod zwodzonym mostem, przez jaskinię dinozaurów, były także na egipskiej plaży oraz w wiosce smerfów, przeszły również pasowanie na pirata. Na zakończenie przygody dzielni piraci zjedli obiad oraz pyszne lody.