•  

     

     

    Światowy Dzień Zdrowia 2021

     


    Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia przypada na 7 kwietnia (środa) - Ratujmy życie ! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof ! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne !

     

    Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 .Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii (hasło 2020r. ,,Docenienie roli pielęgniarek, położnych”, hasło 2019 ,,Zdrowie dla wszystkich”, a jego tematem przewodnim było „Powszechna opieka medyczna”, hasło: 2018 ,,Zdrowie dla wszystkich”, a jego tematem przewodnim było „Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego”.

    W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

    Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. Więcej informacji na stronie internetowej www.gov.pl - 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii, zasady dotyczą-ce Zdrowego Żywienia i Stylu Życia znajdują się na stronie internetowej: izz.waw.pl.

     

     

    10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

    Sprawdź jak dbać o swoje samopoczucie oraz gdzie szukać pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego

    1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój.
    2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób.
    3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną.
    4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen.
    5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji.
    6. Postaraj się utrzymać stały plan dnia.
    7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu.
    8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek.
    9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc.
    10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki.


     

   • Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni

   • Poniżej znajduje się ulotka Poradni psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.

    ulotka.pdf

     • Konkurs rozstrzygnięty!!!

     • Dnia 6.12.2019r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny "Świat w barwach jesieni". Do organizatorów wpłynęło 15 zdjęć, z których Jury wybrało 5 najciekawszych i najbardziej pomysłowych. 

       

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce:

      Miłosz Przybylski

      2 miejsce:

      Wiktoria Szymczak

      3 miejsce:

      Maja Gąsiorek

      Wyróżnienia:

      Magda Kęsy

      Zuzanna Grzybek

       

      Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie i udział w konkursie. 

     • KONKURS PLASTYCZNY!!!

     • UWAGA KONKURS!!!!

      Szkolny konkurs plastyczny „Kartka na Boże Narodzenie” adresowany jest dla uczniów klas I-III SSP w Otocznej

      Cele konkursu:

      • pogłębienie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
      • rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej,
      • poszerzenie wiadomości na temat technik plastycznych,
      • prezentacja talentów plastycznych,
      • powrót do tradycji wykonywania kartek bożonarodzeniowych,
      • rozwijanie wrażliwości estetycznej.


      Technika wykonania:

      Dowolna może to być praca wykonana farbami, kredkami, wyklejanka, wydzieranka, z użyciem różnych materiałów: suszone rośliny, nasiona, włóczka, koronka oraz wszystko co podsunie wam wyobraźnia.


      Kryteria oceny:

      • zgodność pracy z tematem konkursu,
      • oryginalność podejścia do tematu,
      • estetyka wykonania.


      Termin:

      10 grudnia 2019r. (wtorek) w godz. 9.30-10.30 (chętni uczniowie z kl. 2b, 3a, 3b) oraz godz. 10.30-11.30 (chętni uczniowie z kl. 1a, 1b, 2a)


      Miejsce:

      Świetlica szkolna

       

      • Uczniowie przynoszą potrzebne do wykonania pracy materiały i samodzielnie wykonują kartkę w obecności organizatorów. Podczas konkursu będzie do dyspozycji klej na gorąco.
      • Prace oceni komisja konkursowa powołana przez organizatorów.
      • Wyniki zostaną ogłoszone 20 grudnia 2019r.
      • Prace nie podlegają zwrotowi.

      Organizatorzy:

      Anita Budzyńska

      Lena Jaworska

       

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

     • 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości - w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra, bądźmy życzliwi dla innych każdego dnia. Każda życzliwie wyciągnięta ręka, uśmiech na twarzy, drobny gest wdzięczności, to przecież tak mało, a tak wiele znaczy w szarej codzienności.

       

     • WIZYTA W PIERNIKOWIE

     • 21 listopada 2019 r. uczniowie klasy VIb  z wychowawcą p. Agnieszką Swancar oraz p. Renatą Bagrowską odwiedzili Piernikowo w Hotelu Kosmowski we Wrześni. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie piekąc i dekorując pierniki miło spędzili czas. Atrakcją była również fotobudka i słynny polski maluch 126p.  

     • NAGRODZENI PIERWSZOKLASIŚCI

     • Uczniowie klasy Ib pod opieką p. Magdaleny Gogolik - Czajkowskiej zdobyli główną nagrodę w konkursie plastycznym "Bezpieczny pierwszoklasista na drodze" organizowanym przez Gestamp Polska i Radio Września. 

      Gratulujemy!!!

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • 8 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Cała społeczność szkolna mogła tego dnia uczestniczyć w żywej lekcji historii przygotowanej przez uczniów klasy VIIIb oraz chór szkolny pod opieką p. Mariusza Staszaka oraz p. Szymona Szafraniaka.

     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     •           Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 20 listopada 2019 r. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Otocznej o godz. 17.00  klasy 0-III, o godz. 18.00  klasy IV - VIII.

     • I MIEJSCE W III MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU TABLICZKI MNOŻENIA

     • 25 października 2019 r. drużyna z klasy IV pod opieką p. M. Kuśmierek zdobyła I miejsce w III Międzyszkolnym Turnieju Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Szkołę Podstawową w Żydowie. Uczniowie: Maja Gąsiorek, Magda Kęsy, Stanisław Kowalczyk i Konrad Starzyński brali udział w 5 konkurencjach związanych ze znajomością tabliczki mnożenia. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

     • DZIEŃ KUNDELKA

     • Samorząd szkolny z okazji "Dnia Kundelka", podjął działania mające na celu promowanie adopcji psów. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka ścienna, która prezentuje zdjęcia psów, które można adoptować we wrzesińskim schronisku. Przy zdjęciach zwierzaków znajdują się wszystkie niezbędne informacje, które mogą ułatwić adopcje. Uczennice rozdały również całej społeczności szkolnej ulotki zachęcające do adopcji psów. NIE KUPUJ ADOPTUJ !!!

      Przy okazji przypominamy wszystkim, że pies to nie zabawka. To żywe stworzenie, które chce ciepła i miłości swojego właściciela. Decyzja o adopcji psa powinna być bardzo dobrze przemyślana. 

     • ELEKTRONICZNE PAPIEROSY- ZAGROŻENIA

     • Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy
      z Ministerstwem Edukacji Narodowej

      INFORMACJA NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW W STREFIE RODZICA / UCZNIA - KOMUNIKATY

       

     • IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • 4 października 2019 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji „IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Nasze szkolne, matematyczne przedsięwzięcie miało na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć matematyczne rachunki, mieli okazję nadrobić te zaległości. Od 30 września dzieci i młodzież w naszej szkole codziennie brali udział w tabliczkowej loterii, a podczas piątkowej akcji na każdej lekcji matematyki przystąpili do testu ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy podali poprawne odpowiedzi otrzymali legitymację Eksperta. W każdej klasie spośród ekspertów został wyłoniony Mistrz Tabliczki Mnożenia. Oto lista zwycięzców:

      1. Martyna Kasprowicz - klasa III

      2. Konrad Starzyński - kl. IV

      3. Jakub Kucza - kl. Va

      4. Michał Gąsiorek - kl. Vb

      5. Zuzanna Raczak - kl. VIa

      6. Martyna Waszak  - kl. VIb

      7. Mikołaj Jatczak - kl. VIc

      8. Maya Zielińska - kl.VIIa

      9. Kacper Olek  - kl. VIIb

      10. Amelia Mikołajczak - kl. VIIIa

      11. Jan Kaczmarek - kl. VIIIb

      Nagrodzono również uczniów, którzy wzięli udział w Matematycznym Konkursie Plastycznym „Moja ulubiona liczba”. Uczestnik miał za zadanie wykonać plakat z ulubioną liczbą oraz ułożyć zadanie matematyczne, którego wynikiem była właśnie ta liczba.

      Podsumowaniem naszej akcji było napisanie tabliczki mnożenia na boisku szkolnym.

      Była to wyśmienita zabawa i matematyczne wyzwanie!

       

      Szkolni organizatorzy: p. Monika Kuśmierek, p. Monika Antosik - Średzińska, p. Beata Maciejewska oraz p. Sylwia Dankowska.

     • "Dzień Otwarty" w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni

     • PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA  we WRZEŚNI

      zaprasza na  Dzień Otwarty

      18 października 2019 godz. 15:00 – 19:00 

       

      KONSULTACJE ZE SPECJALISTAMI

      Psycholog

      Pedagog

      Surdopedagog

      Tyflopedagog

      Logopeda

      Neurologopeda

      Doradca zawodowy

      Terapeuta rodzin 
       

      WARSZTATY I WYKŁADY DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI 


      15:00-16:00 Komunikacja małego dziecka - kiedy szukać pomocy?

      16:00-17:00 Jak radzić sobie z trudnymi emocjami dzieci?

      17:00-18:00 Przemoc w sieci – czy to zagraża mojemu dziecku?

      18:00-19:00 Gry i zabawy rozwijające umiejętność uważnego patrzenia. 

       

      Wstęp wolny! 

      Bez zapisów!

       

      ul. Leśna 10; 62-300 Września

     • ZEBRANIE Z RODZICAMI

     •       Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami, które odbędzie się 18 września 2019r. o godz. 17.00 - klasy 0 - III, o godz. 18.00 - klasy IV - VIII.

     • Anonimowa skrzynka na sygnały

     • Anonimowa skrzynka na sygnały

       

      W związku z pismem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2019 r. oraz na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 i w związku z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), zostały w szkole podjęce działania mające na celu wzmocnienie współpracy między szkołą a rodzicami i uczniami,  utworzyliśmy anonimową skrzynkę na sygnały. Do skrzynki rodzice oraz uczniowie mogą wkładać informacje o niepokojących sytuacjach, zdarzeniach, negatywnych postawach i zachowaniach, które dotyczą szkoły lub środowiska rodzinnego. Informacje może umieszczać rodzic/opiekun prawny, inni członkowie rodziny oraz uczniowie szkoły. Skrzynka będzie systematycznie sprawdzana. Złożona w skrzynce informacja rozpatrywana będzie w trybie pilnym.

      Skrzynka znajduje się na korytarzu naprzeciwko drzwi do sekretariatu.

      Drodzy Uczniowie piszcie:

      • Jeśli obawiacie się konkretnych sytuacji lub uczniów;
      • Jeśli zauważyliście, że innemu uczniowi dzieje się krzywda;
      • Jeśli macie problem, który można rozwiązać bez Waszego udziału;
      • Jeśli byliście świadkami czynów niezgodnych z prawem, a obawiacie się zawiadomić o tym osobiście;
      • W każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście podjąć jakieś działania lub potrzebujecie pomocy.

      INFOLINIE POMOCOWE

      • 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
      • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
      • 800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
      • 800 120 002 - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
      • 801 140 068- „Pomarańczowa linia” –pomoc rodzicom dzieci pijących alkohol
      • 800 120 359 - Narkomania , Pomoc Rodzinie, Infolinia Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”
      • 61 4374 029- Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrześni