• Dzień Edukacji Narodowej w WOK-u

     • W piątek 12 października uczniowie naszej szkoły przedstawili część artystyczną podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Września – Tomasza Kałużnego we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.

       

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 28 września 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji „VIII Światowy Dzień Tabliczki”. Nasze szkolne, matematyczne przedsięwzięcie miało na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć matematyczne rachunki, mieli okazję nadrobić te zaległości. Od 24 września dzieci i młodzież w naszej szkole codziennie brali udział w tabliczkowej loterii, a podczas piątkowej akcji na każdej lekcji matematyki przystąpili do testu ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy podali poprawne odpowiedzi otrzymali legitymację Eksperta. W każdej klasie spośród ekspertów został wyłoniony Mistrz Tabliczki Mnożenia. Oto lista zwycięzców:

      1. Konrad Starzyński - kl. III szkoła podstawowa

      2. Kinga Witkowska - kl. IVa

      3. Jakub Kucza - kl. IVb

      4. Jakub Tomczak - kl. Va

      5. Martyna Michalska - kl. Vb

      6. Barbara Rawska - kl. Vc

      7. Oskar Fibich - kl. VIa

      8. Wiktoria Ratajczak - kl.VIb

      9. Michalina Zielińska - kl. VIIa

      10. Kacper Karbowiak - kl. VIIb

      11. Weronika Stasiak - kl. VIII

      12. Natalia Urbanowicz - kl. III gimnazjum

      W konkursie „Matematyczne rymowanie”, w którym uczestnik miał za zadanie ułożyć wierszyk ułatwiający zapamiętanie działań z tabliczki mnożenia nagrody zdobyły:

      I miejsce - Martyna Waszak kl. Vb

      II miejsce - Julia Sadowska kl.VIb

      III miejsce- Anna Jałoszyńska kl. Vc

      Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w naszą matematyczną akcję!

      Szkolni organizatorzy: p. Monika Kuśmierek, p. Joanna Szafarek, p. Paulina Sarbinowska oraz p. Violetta Mularczyk.       

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

     • W dniach 01-07.10.2018 r. obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Co roku wydarzenie to obejmuje szereg zagadnień, które mają na celu przybliżyć społeczeństwu problemy osób z dysleksją. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”.

      Dysleksja to „zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych. Dysleksja jest spowodowana zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, co często uwarunkowane jest konstytucjonalnie”. Zaburzenia mogą dotyczyć różnych sfer poznawczych dziecka. Dyslektykowi czytanie i pisanie sprawia niebywałą trudność. Mylą mu się kształty i dźwięki – podobne litery i podobne brzmieniowo głoski. Nie pamięta wyglądu zapisanych słów, nie może więc poprawić błędów. Ten sam wyraz pisze w różny sposób. Możemy powiedzieć o różnych symptomach dysleksji. Do najczęściej wymienianych należą:

      • pominięcie etapu raczkowania we wczesnym dzieciństwie (brak ruchów naprzemiennych)

      • problemy z rozróżnianiem kierunków

      • problemy z sprawnością ruchową (nieumiejętne posługiwanie się sztućcami, problemy z sznurowaniem butów)

      • nieustalona dominacja jednej strony ciała

      • zaburzenia uwagi, pamięci (problem z nauką wierszyka na pamięć, mylenie dni tygodnia)

      • małpi chwyt”, za mocne lub za słabe przyciskanie ołówka,

      • nadruchliwość, impulsywność, niezrównoważenie emocjonalne,

      • trudności w zabawach konstrukcyjnych (budowle z klocków, puzzle)

      • notoryczne przekręcanie wyrazów

      • wady wymowy,

      • w szkole zapisywanie liter od prawej do lewej lub w odbiciu lustrzanym, zmienianie przedrostków i przyimków, przestawianie głosek, przekręcanie słów.

      W tym roku podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji skupiamy się na motywacji i mocnych stronach dzieci. Motywacja to chęć i siła do działania. Wysoka sprawia, że wytrwale dążymy do osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej kreatywni, wydajni i chętni do pracy. Niska z kolei powoduje, że nie podejmujemy wyzwań, a zadania realizujemy byle jak i bez zaangażowania. Każdy z nas jest w czymś dobry, ma swoje talenty i właśnie dlatego warto motywować dzieci do rozwijania swoich pasji i wykorzystywania swojego potencjału. Każde dziecko czuje się spełnione i radosne gdy może się rozwijać, realizować i prezentować swoje umiejętności. Trzeba pomóc dziecku odszukać jego zdolności i wspierać je w osiąganiu sukcesu. Często to my – dorośli musimy dać dziecku siłę do działania.

      Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do zastanowienia się nad tym, co Was motywuje do działania, jakie są Wasze mocne strony? Każdy z nas je posiada, czasami trzeba się tylko nad nimi dłużej zastanowić. Może warto zatrzymać się na chwilę i uzmysłowić sobie w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy...