• Dysleksja

        • O dysleksji

          Powszechnie panuje przekonanie, że terminu dysleksja używa się tylko w szkole i odnosi się go wyłącznie do dzieci szkolnych. Mówi się o uczniu z dysleksją, dziecku dyslektycznym, klasie dla uczniów dyslektycznych. Niekiedy stosuje się określenia ryzyko dysleksji albo dziecko ryzyka dysleksji. Tymczasem dysleksja to termin opisujący nie tylko trudności dzieci, ale także problemy młodzieży i osób dorosłych.


          Dysleksja to syndrom specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Trudności te zmieniają się wraz z rozwojem dziecka – dlatego dysleksja nazywana jest dysleksją rozwojową. W węższym zakresie postaci dysleksji opisywane są również jako dysortografia i dysgrafia.

           

          Terminy używane najczęściej w treściach opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych:

          dysleksja rozwojowa – zespół specyficznych trudności w pisaniu i czytaniu,

          dysleksja – specyficzne trudności w czytaniu, którym często towarzyszą trudności w pisaniu,

          dysortografia – specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (uczeń popełnia liczne błędy ortograficzne, chociaż zna reguły pisowni),

          dysgrafia – trudności w opanowaniu właściwego poziomu graficznego pisma (tzw. brzydkie pismo).

           

          Czy moje dziecko ma dysleksję?

           

          Dysleksję można rozpoznać, jeżeli występują u dziecka niepowodzenia w nauce czytania i poprawnego pisania, a poziom czytania i pisania  jest znacznie gorszy od oczekiwanego. Należy jednak pamiętać, że specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu rozpoznaje się tylko w przypadku stwierdzenia prawidłowego rozwoju umysłowego. Pamiętajmy też, że symptomy dysleksji zmieniają się wraz rozwojem dziecka. Najczęstsze objawy dysleksji to: zbyt wolne tempo głośnego czytania, czytanie za pomocą głoskowania czy sylabizowania, słabe rozumienie przeczytanego tekstu, trudności w pisaniu ze słuchu, trudności w przepisywaniu tekstu, liczne błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad, trudności z koordynacją ruchową, kłopoty z koncentracją uwagi.

           

          Więcej informacji w linku:

          https://ortograffiti.pl/Strefa-Rodzicow/Jak-pomoc-dziecku/Jestem-rodzicem-dziecka-z-dysleksja/O-dysleksji

        • Kampania "Domowe zasady ekranowe"

        • Celem kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jest uświadomienie rodzicom problemu nadużywania urządzeń ekranowych przez nich samych oraz dzieci i młodzież. Kampania zwraca uwagę na negatywny wpływ nadmiaru ekranów na relacje rodzinne oraz zdrowie – rozwój mózgu u najmłodszych, wzrok, czy jakość snu. Na potrzeby kampanii, eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę opracowali zestaw praktycznych wskazówek, dzięki którym rodzice w świadomy sposób będą mogli ustalić zasady i czas korzystania z mediów cyfrowych dla wszystkich członków rodziny. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę edukuje w podcastach. Wśród przygotowanych materiałów eksperckich znajdują się informacje dotyczące m.in.: rekomendowanego, dziennego czasu spędzanego przed ekranem, miejsc i przestrzeni bez ekranów w domu, zalecanych kategorii zasobów internetowych, zasadności korzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej itp.  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ruszyła z serią podcastów. Mają formę wywiadów z ekspertami, wśród których są m.in.: Natalia Fedan – psycholożka, trenerka metody Self-Reg, Małgorzata Musiał – pedagog i autorka bloga „Dobra Relacja”, Katarzyna Kalinowska – psycholog, trenerka Fundacji Family Lab Polska i autorka projektu „Przystanek Relacja”, a także Joanna Dulińska – psychoterapeutka i superwizorka. Podcasty Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dostępne są na platformach: Anchor, SoundCloud, Spotify oraz YouTube.

          Więcej szczegółów na:

          https://rodzice.fdds.pl/wiedza/kampania-domowe-zasady-ekranowe/

          Zachęcam do zapoznania się z materiałami.

        • Jak rozwijać umiejętności emocjonalno-społeczne w domu?

        • W załączniku przesyłam przydatne materiały. Zachęcam do zapoznania się z nimi. 

          Kopia_umiejetnosci.spol.emo.pdf

        • Rozmowy z dzieckiem 

        • Drodzy Rodzice,

          Niestety izolacja nadal się przedłuża i może budzić niepokój u dzieci. Pamiętajcie, że  Wasze pociechy obserwują zachowania dorosłych i świetnie wyczuwają obawy związane ze zdrowiem, kłopotami w pracy czy problemami finansowymi. Dzieci  zadają czasami trudne pytania, na które nie każdy dorosły potrafi odpowiedzieć. Przekazuje Państwu kilka sugestii dot. tego, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem. Poniżej zamieszczam również link do filmiku dla dzieci, który pomaga zrozumieć czym jest koronawirus.

          Drogi Rodzicu, pamiętaj:

          • Przekazuj informacje zgodnie z prawdą, ale dostosuj swoje odpowiedzi do wieku rozwojowego dziecka.
          • Pozwól sobie na słowo „nie wiem”, by unikać przekazywania niepotwierdzonych informacji.
          • Staraj się być świadoma/y swoich lęków. To naturalne, że Ty również czujesz się nieswojo.
          • Towarzysz dziecku i bądź gotowa/y, by je wesprzeć.


          Poniżej przykłady pytań, które mogą się pojawić wraz z odpowiedziami (źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę):

          – Mamo, co to jest koronawirus?

          – Asiu, to jest wirus, który podobnie jak ospa, czy grypa wywołuje chorobę. Pamiętasz jak sama chorowałaś? Wirusów jest wiele, na te stare mamy szczepionki, które chronią przed zachorowaniem. Ten jest nowy i naukowcy poszukują skutecznego lekarstwa i potrzebują czasu.

           

          – Tato, a dlaczego ja nie mogę iść do przedszkola?

          – Pamiętasz jak Zosia miała ospę, nie mogliśmy jej odwiedzać, żeby nas nie zaraziła. Teraz jest podobnie, nie chcemy, żeby choroba się rozprzestrzeniała i naukowcy potrzebują czasu, na znalezienie leku. Dlatego nie chodzimy do przedszkola/szkoły, a ja do pracy, żeby siebie i innych zabezpieczyć przed chorobą.

           

          – Ja chcę się spotkać z Wiktorem!!! Ja chcę iść do sali zabaw!!!!

          – Rozumiem Cię, mi tez brakuje spotkań z koleżankami. Musimy jednak być cierpliwi i poczekać. Możemy teraz bawić się klockami, poczytać albo zadzwonić do Wiktora na kamerce.

           

          – Ile trwać będzie kwarantanna?

          – Trudno powiedzieć, nie wiem ile czasu będzie potrzeba na poradzenie sobie z sytuacją. Ważne jest abyśmy przestrzegali zasad higieny, mycie rąk i nie spotykanie się z innymi jest najlepszą ochroną przed zarażeniem. Pomyśl jednak proszę, że ten czas jest tylko dla nas, możemy się bawić, razem gotować, odpoczywać. Czy chciałbyś mnie jeszcze o coś zapytać?

           

          Mogą się pojawić także szczególnie trudne pytania, np. „czy ja zachoruję?”, „czy Ty mamo zachorujesz?”, „czy umrzemy?”. Odpowiadając na nie, kierujmy się tym, w co wierzymy, np. tym, że mamy nadzieję, że nie zachorujemy, że robimy wszystko, żeby uniknąć zarażenia. Niezwykle istotne jest to, by nie obiecywać czegoś, czego nie jesteśmy pewni. Szczerość buduje zaufanie. Skupmy się na tym, jakie działania możemy podjąć, by nie czuć bezradności, ale by pomóc chronić siebie i innych w naszym otoczeniu.

          Zdarza się, że to, co dzieci mają w głowie, jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk zostanie wypowiedziany podczas rozmowy, traci na swojej mocy i można się nim wtedy zaopiekować (podobnie jest z koszmarami sennymi).


          ROZMAWIAJMY O SPOSOBACH RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM

          Podzielmy się z dziećmi naszymi metodami i zapytajmy co im pomaga. Ich kreatywność może nas zaskoczyć, dzięki temu sprawdzimy także czego potrzebują w nowej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój. Warto powiedzieć dzieciom, że my, dorośli, także przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby na poradzenie sobie z nimi. Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje. Wszyscy mamy do nich prawo!

          Ten czas wymaga od rodziców, szczególnego zaopiekowania się swoimi dziećmi. Zatrzymajmy się i zadbajmy o więź łączącą nas z dziećmi- to ona daje im siłę!

          Linki do bajek o wirusie:

          https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg

          https://www.youtube.com/watch?v=BAxc99IhJT0

          https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg&fbclid=IwAR3P3mEPuPInvFkolBr6Qq2miZh8A3qQMmbACZeUFrZR4MWUVgyv7Q6McWo

           

          Pozdrawiam Państwa serdecznie i przypominam, że jestem do Państwa dyspozycji. Możecie Państwo pisać na adres e-mail anita.budzynska@ssp-o.wrzesnia.pl lub przez e-dziennik.

          Anita Budzyńska- pedagog szkolny

        • Jak zorganizować dziecku warunki do nauki