• Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

• Zachęcam do zapoznania się z filmikiem:

• Przydatne strony www

• MAPY MYŚLI

Drodzy uczniowie!

Chciałabym Wam zaprezentować ciekawy sposób robienia notatek. Liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość. Jeżeli chcecie podzielić się ze mną wykonanymi przez siebie mapami myśli, możecie je przesłać za na adres anita.budzynska@ssp-o.wrzesnia.pl

W linku znajduje się szczegółowy opis tworzenia map myśli. Zachęcam do zapoznania się z materiałem:

Możecie również obejrzeć filmik:

Życzę powodzenia;-)

Anita Budzyńska

• Prima Aprilis

• Zabawy w domu

Drodzy uczniowie,

jeśli nie macie pomysłu na spędzanie czasu w domu, przekazuję kilka pomysłów zaczerpniętych ze strony mamawdomu.pl. Zachęcam Was do aktywnego spędzania czasu. Zostańcie w domach- zadbajcie o swoich bliskich.

Zrób bazę z koców i poduszek

Możesz zrobić bazę pod biurkiem, między krzesłami i gdzie tylko miejsce Ci pozwoli. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Miasto z kartonów

Jeśli masz w domu zalegające kartony, przydadzą Ci się jeszcze flamastry i szeroka taśma. Zbudujcie kartonowe miasto, bazę, zamek, statek piratów, a może nawet rakietę kosmiczną? Dajcie się ponieść wyobraźni niezależnie od ilości kartonów!

Zbuduj najwyższą wieżę z klocków

Każdy lubi zabawy polegające na rywalizacji. Na pewno macie w domu ogromny zapas klocków. Wybudujcie z nich wieżę! Jak najwyższą wieżę, a do tego w jak najkrótszym czasie!

Domowe zawody w kręceniu hula hop

Kolejny pomysł na zabawy z rywalizacją to kręcenie hula hop. Komu uda się najdłużej wytrzymać, ten wygrywa. Nie masz hula hop? Skacz na skakance, odbijaj piłeczkę lub balon.

Odbij balon jak najwięcej razy

Do tej zabawy potrzebny jest balon i kilka osób, które będą go odbijać. Liczcie ile razy uda Wam się go odbijać zanim dotknie podłogi.

Utrudniona wersja gry z balonem

A gdyby tak spróbować odbijać balon tylko nogami? Ciekawe jaki będzie Wasz rekord?

Rzut do celu

Tutaj możliwości jest naprawdę dużo! Możesz postawić kilka misek, koszyków czy papierowych talerzyków i rzucać do nich piłeczkami czy zwiniętymi w kulkę skarpetkami. Każdy koszyk to inna ilość punktów.

Kto pierwszy na mecie

W odpowiedniej odległości ułóż dwa sznurki. Jeden z nich to linia startu, a drugi meta. Przygotujcie kostkę do gry. Zabawa polega na wykonaniu tylu skoków, ile wskaże liczba oczek. Kto pierwszy na mecie, ten wygrywa!

Tor przeszkód

Zróbcie domowy tor przeszkód. Wykorzystajcie to co macie w domu – kartony, butelki z wodą, miski, krzesła, poduszki. Zadanie jest oczywiste – wystarczy przejść bez strącenia np. butelek podczas slalomu.

Zabawa w chowanego

Klasyka zawsze jest dobra, nie zależnie od wieku. Z tej zabawy chyba nigdy się nie wyrasta.

Poszukiwanie skarbu

Możesz schować kilka przedmiotów, ale możesz też poprosić dorosłego, żeby to on je ukrył, a potem narysowało mapę, która doprowadzi Cię do skarbu.

Ciepło-zimno

Zamiast mapy, możecie się bawić we wszystkim znane „ciepło-zimno”

Znajdź kolory

Zadanie polega na poszukiwaniu w pomieszczeniu przedmiotów w odpowiednim kolorze. Wyniki możecie notować lub zapamiętywać. Ciekawe komu uda się dostrzec najwięcej!

Wylosuj zadanie

Napiszcie kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. „poruszaj się jak pingwin”, „skacz jak żaba”. Włóżcie je do słoika i losujcie zadania dla każdego członka rodziny.

Szalona impreza taneczna

Włączcie ulubioną muzykę i tańczcie, tańczcie, tańczcie do upadłego.

Kalambury

Prosta, ale niesamowicie wciągająca gra w zgadywanie. Twórzcie drużyny, odgadujcie hasła i świetnie się przy tym bawcie!

Kółko i krzyżyk, Statki czy Państwa i Miasta

By dobrze się bawić czasami wystarczy kartka i długopis. Wymienione przeze mnie gry doskonale sprawdzają się nie tylko w podróży, ale również w domu!

Układamy puzzle

Puzzle to kolejny element, który pozytywnie zajmuje nam czas.

Gry planszowe i karciane

Zagrajcie w Waszą ulubioną grę. Polecam: "Gorący ziemniak", "Double", "5 sekund", "Bystre oczko", "Palce w pralce", "Chińczyk", "UNO".

Zróbmy sobie grę

Stwórzcie swoją grę. Pomyślcie jakie zadania w niej umieścicie. Zaproście do gry Waszych bliskich.

Dokończ rysunek

Zacznij rysować, a potem poproś siostrę, brata lub rodzica, aby domalował jakiś element i podał Ci kartkę. Po kawałeczku stworzycie wspólnie ciekawe dzieło.

Domowe masy plastyczne

Czy wiesz, że w łatwy sposób stworzysz własną ciastolinę, mannolinę czy ciecz nienewtonowską? Spróbuj koniecznie. Instrukcje znajdziesz na https://www.mamawdomu.pl/category/tworzymy/sensoryka

Pieczątki z ziemniaków

Co jeszcze znajdziemy w kuchni? Ziemniaki, z których w łatwy sposób zrobicie pieczątki!

Samoloty i łódki z papieru

Pamiętasz jeszcze jak składało się samoloty czy łódki z papieru? Może warto sobie przypomnieć;-)

Kino domowe

Przygotujcie popcorn czy inne drobne przekąski, usiądźcie na kanapie lub we wcześniej zbudowanej bazie i obejrzyjcie rodzinnie seans. Jaką bajkę wybierzecie? Polecam: "W głowie się nie mieści" ;-)

Dołączam prezentacja pokazującą różne sposoby na zabawę w domu:

Możecie do mnie napisać jak spędzacie czas w domu (zdjęcia z zabaw mile widziane).

Anita Budzyńska- pedagog